![Κύθηρα, κορονοϊός, αεροδιακομιδή koronoios-asthenis-c-130(](https://i0.wp.com/kythera.news/wp-content/uploads/2021/11/c-1301.jpg?resize=696%2C429&ssl=1)
Γέφυρα ζωής στήθηκε ανάμεσα στο αεροδρόμιο Κυθήρων και σε νοσοκομείο των Αθηνών, όταν, νωρίτερα μέσα στο πρωινό της Πέμπτης, 18/11, πραγματοποιηθηκε αεροδιακομιδή ασθενούς, με πτήση αεροσκάφους C-130, της πολεμικής μας αεροπορίας.
Όπως αναφέρει στο ρεπορτάζ του, ο ραδιοφωνικός σταθμός Adelin, ο ασθενής νοσεί με την λοίμωξη covid-19 που προκαλεί η νόσος SARS-CoV-2, του νέου κορονοϊού.
Η πτήση πραγματοποιήθηκε με χρήση της ειδικής κάψουλας αρνητικής πίεσης.