![Σπύρος-Ρίτσαρντ Χαγκαμπιμάνα Σπύρος-Ρίτσαρντ Χαγκαμπιμάνα](https://i0.wp.com/kythera.news/wp-content/uploads/2022/10/hagabimana.jpg?resize=640%2C480&ssl=1)
Στα Κύθηρα βρίσκεται από την Παρασκευή 8 Οκτωβρίου, ο υποδιοικητής της Υπηρεσίας Υποδοχής και Ταυτοποίησης στο υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου Ρίτσαρντ-Σπυρίδων Χαγκαμπιμάνα. Ο υποδιοικητής συνάντησε τον Δήμαρχο Κυθήρων χθες το βράδυ, ενώ επισκέφτηκε το σχολείο στα Φριλιγκιάνικα, όπου βρίσκονται οι ναυαγοί.
Ποια είναι και τι κάνει η Υπηρεσία Υποδοχής και Ταυτοποίησης
Η Υπηρεσία Υποδοχής και Ταυτοποίησης υπάγεται στο Υπουργείο Μετανάστευσης και Ασύλου και λειτουργεί σε επίπεδο Γενικής Διεύθυνσης και έχει ως στρατηγικούς στόχους:
- την οργανωτική και λειτουργική εναρμόνιση των κεντρικών και περιφερειακών υπηρεσιών Υποδοχής και Ταυτοποίησης,
- τον προσδιορισμό των αναγκών ίδρυσης και επέκτασης κέντρων υποδοχής και δομών φιλοξενίας,
- την ευθύνη του συντονισμού της δράσης των υπηρεσιών Υποδοχής και Ταυτοποίησης με τις δράσεις των υπολοίπων υπηρεσιών του Υπουργείου, και
- την αποτελεσματική διενέργεια των διαδικασιών υποδοχής και ταυτοποίησης και προσωρινής διαμονής των πολιτών τρίτων χωρών ή ανιθαγενών που εισέρχονται στη xώρα χωρίς τις νόμιμες διατυπώσεις.