![Κρατικός Αερολιμένας Κυθήρων](https://i0.wp.com/kythera.news/wp-content/uploads/2023/03/airport.jpg?resize=696%2C391&ssl=1)
Ο Δήμαρχος Κυθήρων, απέστειλε επιστολή στον Διοικητή της Αρχής Πολιτικής Αεροπορίας (ΑΠΑ) κ. Χρήστο Τσίτουρα, ζητώντας ενημέρωση για την αεροπορική σύνδεση Θεσσαλονίκης-Καλαμάτας-Κυθήρων , που ως γνωστόν δημοπρατήθηκε μετά από πείσμονες αγώνες της Δημοτικής Αρχής, χωρίς ωστόσο να υπάρξει ενδιαφερόμενη αεροπορική εταιρεία (άγονος διαγωνισμός).
Ο Διοικητής της ΑΠΑ ενημερώνει αναλυτικά το Δήμο μας για τα βήματα που θα ακολουθηθούν και για πρώτη φορά το Κράτος ανακοινώνει ότι η νέα αεροπορική σύνδεση Θεσσαλονίκης-Κυθήρων θα ενταχθεί στο καθεστώς παροχής δημόσιας υπηρεσίας, δηλαδή γραμμή τακτικών επιδοτούμενων αεροπορικών δρομολογίων.
Η Δημοτική Αρχή θα συνεχίσει να παρακολουθεί στενά το ζήτημα.
Δείτε τις επιστολές: