![Αγία Πελαγία, πρεσβεία Αυστραλίας mouseio-kythiraikis-metanastefsis](https://i0.wp.com/kythera.news/wp-content/uploads/2021/11/agia-pelagia5.jpg?resize=696%2C415&ssl=1)
Με επιστολή που απευθύνει στον κ. Ευστράτιο Χαρχαλάκη, ο πρέσβης της Αυστραλίας στην Ελλάδα, κ. Αθανάσιος Σπύρου δηλώνει πως η αυστραλιανή πρεσβεία αποδέχεται την πρόσκληση του δημάρχου Κυθήρων να θέσει υπό την αιγίδα της την δημιουργία Μουσείου Κυθηραϊκής Μετανάστευσης στην Αγία Πελαγία.
Στην επιστολή τονίζεται ο ιστορικός ρόλος που έπαιξε η μεγάλη χώρα του νοτίου ημισφαιρίου στην υποδοχή και ενσωμάτωση μεταναστών από όλο τον κόσμο, η συνεισφορά της ελληνικής ομογένειας στην διαμόρφωση του σύγχρονου πολυπολιτισμικού προφίλ της και το αποτύπωμα της κυθηραϊκής παροικίας σε όλο το εύρος των δραστηριοτήτων της αυστραλιανής κοινωνίας.
Ακολουθεί η επιστολή του κ. Σπύρου και η σχετική δημοσίευση του δημάρχου Κυθήρων στο προσωπικό του προφίλ, στο facebook.