![Κωνσταντίνος Πολυχρονόπουλος konstantinos-polyxronopoulos](https://i0.wp.com/kythera.news/wp-content/uploads/2022/05/konstantinos-polyxronopoulos.jpg?resize=696%2C455&ssl=1)
Τα Κύθηρα συμμετείχαν έμπρακτα στο “όνειρο αλληλεγγύης” του Κωνσταντίνου Πολυχρονόπουλου για τον δοκιμαζόμενο ουκρανικό λαό. Ένας άνθρωπος, ένα όραμα, χιλιάδες συνοδοιπόροι. Ο Κωνσταντίνος Πολυχρονόπουλος και η “Κοινωνική του Κουζίνα”, συμπαρέσυραν χιλιάδες ανθρώπους σε μια πλημμυρίδα προσφοράς για τον συνάνθρωπο, που δεν γνωρίζει από ταμπέλες, ιδιοτέλεια ή υστεροβουλίες.
Τα Κύθηρα, τα οποία, ο κ. Πολυχρονόπουλος μνημονεύει πρώτα – πρώτα σε σχετική του ανάρτηση στο facebook., συμμετείχαν σε αυτήν την προσπάθεια, με την αποστολή ειδών πρώτης ανάγκης για την χώρα της ανατολικής Ευρώπης που βρίσκεται στην δίνη του πολέμου.