![Σεραφείμ Κυθήρων, κορονοϊός serafim-kythiron](https://i0.wp.com/kythera.news/wp-content/uploads/2020/12/serafeim-kythiron.png?resize=696%2C488&ssl=1)
«Είναι ένας διωγμός! Το λέω έτσι με πόνο ψυχής!» τόνισε με δηλώσεις του στο OPEN TV ο Σεβ. Μητροπολίτης Κυθήρων κ. Σεραφείμ.
Ο Σεβασμιώτατος σχολίασε την απόφαση της κυβέρνησης για ότι οι ναοί θα ανοίξουν μόνο ανήμερα των Χριστουγέννων και τον Θεοφανείων με την παρουσία έως 9 ατόμων και έως 25 στους μητροπολιτικούς ναούς.
«Δεν μπορεί κανείς να ανακόψει τη Θεία Λατρεία. Είναι πολύ φοβερό για εμάς. Είναι εντελώς απαράδεκτο» – πρόσθεσε ο κ. Σεραφείμ. Τέλος υπογράμμισε: «Εμείς θα κάνουμε κανονικά τις Λειτουργίες και ας έρθουν να μας συλλάβουν. Είμεθα αγανακτισμένοι».