![α' πειραια α' πειραια](https://i0.wp.com/kythera.news/wp-content/uploads/2023/05/w22-01250apeiraia.jpg?resize=696%2C392&ssl=1)
Στην Α’ Πειραιά, με ενσωματωμένο το 92% των εκλογικών τμημάτων, η ΝΔ καταλαμβάνει ποσοστό 48,55% και τρεις έδρες, ενώ από μία έδρα κερδίζουν ο ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ με 18,17% και το ΚΚΕ με 7,43%.
Ο Κώστας Κατσαφάδος και η Δόμνα Μηχαηλίδου φαίνεται πως εξασφαλίζουν με άνεση τις πρώτες δύο θέσεις, ενώ την τρίτη έδρα διεκδικούν με μάχη σταυρό-σταυρό ο Νίκος Βλαχάκος και ο Νίκος Μανωλάκος.
Την έδρα του ΣΥΡΙΖΑ-ΠΣ καταλαμβάνει ο πρόεδρός του, Αλέξης Τσίπρας, εκτός και αν επιλέξει την έδρα των Σερρών ή των Δωδεκανήσων, οπότε για τη θέση επικρατέστερος είναι ο Θοδωρής Δρίτσας.
Για την έδρα του ΚΚΕ προηγείται με διαφορά ο Νίκος Αμπατιέλος.