![δημοτικό συμβούλιο Δήμος Κυθήρων](https://i0.wp.com/kythera.news/wp-content/uploads/2023/01/dimos-kythiraon.jpg?resize=696%2C522&ssl=1)
Συνεδρίασε σήμερα το απόγευμα 9η Ιανουαρίου 2023 το Δημοτικό Συμβούλιο του Δήμου Κυθήρων με θέμα την ψήφιση του προϋπολογισμού του 2023. Η αντιπολίτευση σύσσωμη απείχε της συνεδρίασης προκαλώντας το σκωπτικό σχόλιο του Δημάρχου Κυθήρων Ευστράτιου Χαρχαλάκη ο οποίος έγραψε σε ΜΚΔ:
«Εδώ βλέπουμε το δυναμισμό με τον οποίο οι 2 παρατάξεις της Αντιπολίτευσης έδωσαν μάχη πριν λίγο κατά τη διάρκεια συζήτησης και ψήφισης του Προϋπολογισμού 2023, ο οποίος ξεπερνά τα 26.000.000€!!!
Επειδή ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΠΑΡΟΝΤΕΣ, καλό θα είναι αυτή την εικόνα να την θυμόμαστε όλοι στις 8 Οκτωβρίου 2023».
Υπενθυμίζεται ότι νωρίτερα η παράταξη του Δημάρχου δέχτηκε κριτική από την παράταξη της της ελάσσονος αντιπολίτευσης «Κύθηρα-Αντικύθηρα, Μένουμε Εδώ».