![Πάτρα, ζωοκτονία proti-profilakisi-gia-zooktonia-stin-ellada](https://i0.wp.com/kythera.news/wp-content/uploads/2021/07/nekri-gata.jpg?resize=696%2C522&ssl=1)
Για τη θανάτωση γάτας προφυλακίστηκε 23χρονος στην Πάτρα. Πρόκειται για την πρώτη προφυλάκιση δράστη και κατ’ ομολογία δολοφόνου ζώου από τον περασμένο Νοέμβριο, από τη στιγμή δηλαδή που η δολοφονία και ο βασανισμός ζώων μετατράπηκε σε κακούργημα.
Ο 23χρονος, όπως μεταδίδει η ΕΡΤ, συνελήφθη την περασμένη Δευτέρα όταν και εντοπίστηκε μετά από καταγγελίες να περιφέρεται στους δρόμους κρατώντας το άψυχο σώμα του ζώου που είχε σφάξει νωρίτερα.
Ο δράστης μάλιστα κρατούσε και τη λεπίδα που είχε χρησιμοποιήσει για να σκοτώσει τη γάτα.
Ο νεαρός συνελήφθη και κρατήθηκε στο ΑΤ Πάτρας και οδηγήθηκε στον ανακριτή και στον εισαγγελέα οι οποίοι αποφάσισαν την προφυλάκισή του.