![Άγιος Ιωάννης, κάστρο, Κύθηρα](https://i0.wp.com/kythera.news/wp-content/uploads/2022/06/agios-ioannis-kastro.jpg?resize=696%2C422&ssl=1)
Σήμερα, Παρασκευή, 24 Ιουνίου εορτάζουμε το γενέθλιον τον τιμίου Προδρόμου και βαπτιστού Ιωάννου. Με την ευκαιρία, η Ελένη Χάρου μας μιλάει για έναν μικρό ναό στον βράχο του Κάστρου που γιορτάζει σήμερα.
Διαβάζουμε σε σχετική της ανάρτηση στο facebook:
«Σήμερα τ’ Αη Γιαννιού γιορτάζει στα Κύθηρα ένα ναυδριο προσκολλημένο στο βράχο του Κάστρου των Κυθηρων. Στη σημερινή γιορτή του Προδρόμου ο λαος μας έχει δημιουργήσει μια θαυμαστή ποικιλία προσωνυμιων του Αη Γιαννιου. Ριζικαρης, Λουμπαρδιαρης κ.α. Το συγκεκριμένο ναυδριο είναι ο άγιος Γιάννης ο Δραπανεζος, επειδή η γιορτή του πέφτει στην περίοδο του δραπανιου, δηλ. του θερισμού. Χτίστηκε από το Τζουαννε Στάη το 17ο αιώνα.»