![Αντικύθηρα Antikythira](https://i0.wp.com/kythera.news/wp-content/uploads/2023/05/Antikythira.jpg?resize=696%2C477&ssl=1)
Υπογράφηκε η σύμβαση κατασκευής του έργου «Διαμόρφωση κοινοχρήστων χώρων οικισμού Ποταμού Αντικυθήρων και συνοδευτικές εργασίες» μεταξύ του Δημάρχου Κυθήρων Ευστράτιου Χαρχαλάκη και της αναδόχου του έργου εταιρείας Ν. & Κ. ΓΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΑΤΕ. Διαβάστε αναλυτικά το δελτίο Τύπου του Δήμου Κυθήρων:
Ξεκινάει η ανάπλαση του Ποταμού Αντικυθήρων
Ο Δήμαρχος Κυθήρων κ. Ευστράτιος Χαρχαλάκης, υπέγραψε τη σύμβαση κατασκευής του έργου «Διαμόρφωση κοινοχρήστων χώρων οικισμού Ποταμού Αντικυθήρων και συνοδευτικές εργασίες», που χρηματοδοτείται από το Πράσινο Ταμείο μέσω του Άξονα Προτεραιότητας 1 «Αστική Αναζωογόνηση» του Χρηματοδοτικού Προγράμματος «ΔΡΑΣΕΙΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΙΣΟΖΥΓΙΟΥ».
Το έργο αφορά σε εργασίες ανάπλασης στον οικισμό Ποταμού Αντικυθήρων, όπως πλακοστρώσεις, βελτιώσεις οδοστρωμάτων, διαμόρφωση κρηνών και φωτισμό.
Ανάδοχος του έργου είναι ο Ν. & Κ. ΓΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΑΤΕ. Ο Προϋπολογισμός της μελέτης είναι 252.000,00€ και το ποσό της σύμβασης μετά την επιτευχθείσα έκπτωση (9%) 229.844,54€ με το Φ.Π.Α.