![Παλαιόπολη Κύθηρα paliopoli-kythera](https://i0.wp.com/kythera.news/wp-content/uploads/2022/08/paliopoli-kythera.png?resize=696%2C485&ssl=1)
Η Επιτροπή Εγχωρίου Περιουσίας Κυθήρων και Αντικυθήρων ανακοινώνει ότι περιήλθε σε γνώση της, ότι η ΕΤΑΔ (Εταιρεία Ακινήτων Δημοσίων) πρώην ΤΑΙΠΕΔ προτίθεται να προβεί στην αξιοποίηση “Εκμετάλλευση” ακινήτου 13.730 τ.μ. (13,7 στρεμμάτων) και άλλου 986 τ.μ. στην παραλία Πιάτσα – Παλαιόπολης, του οποίου διεκδικεί την κυριότητα.
Η Επιτροπή μας μαζί με τον Δήμο Κυθήρων προβαίνει άμεσα σε όλες τις ενδεδειγμένες ενέργειες προς ματαίωση της εξέλιξης αυτής προκειμένου η εν λόγω παραλία παραμείνει να Δημόσια Κοινόχρηστη Περιουσία ανήκουσα στην κυριότητα του Δήμου με διαχειριστή την Επιτροπή μας.
Ο Πρόεδρος
Ευάγγελος Βενάρδος